انس با قرآن/بيان برخي صفات عباد الرحمن و گروه هايي كه در جهنم ماندگارند
در ادامه برگزاري جلسات هفتگي محفل انس با قرآن كريم در اولين روز كاري هرهفته، اين مراسم معنوي در مسجد شهداي گمنام دانشگاه برگزار شد و بعد از تلاوت قرآن و تفسير آن نيز مراسم اداي احترام به مقام شامخ شهداي گمنام دانشگاه صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه،استاد و پژوهشگر قرآن در اين مراسم به تفسير آياتي از سوره فرقان پرداخت و با اشاره به صفات عباد الرحمن در آيه 68 اين سوره از جمله  اخلاص در توحيد و يكتا پرستى، پرهيز شديد از آدم كشى و بى عفتى تاكيد كرد و گفت: عباد الرحمن كساني هستند كه جزء خدا معبود ديگري را نمي پرستند، آدم كشي كه خداوند آن را حرام كرده انجام نمي دهند مگر به حق باشد، زنا نمي كنند و هركس اين اعمال را انجام بدهد به سزاي گناهش خواهد رسيد .
دكتر بهنام با بيان اينكه ما حق نداريم به جان ديگران، حتي اگر كافر و مشرك باشند تعرض كنيم افزود:  خداوند مي فرمايد ما بني ادم(فرزندان ادم) را مورد كرامت قرار داديم يعني جان همه انسانها نه فقط مسلمين را تكريم مي كنيم
حافظ كل قرآن كريم با نهي از آدم كشي، اشاره به استثنائاتي در اين زمينه داشت تصريح كرد: تنها زماني كه قاتلي را قصاص مي كنيم و يا كسي كه در جنگ با حكومت اسلامي چندين نفر را كشته در مقام مقابله با او بر مي آييم حق داريم  به جان او معترض شويم
دكتر بهنام در ادامه اشاره اي به فرق قتل و موت داشت و گفت:اگر جانداري به طور طبيعي كه خداوند آنرا مقدر كرده است عمرش به پايان برسد اين را موت گويند، اما اگر جانداري كه هنوز از زندگاني و عمر او باقي مانده و بنابر دلايلي  جانش گرفته شود آنرا قتل مي گويند.
وي با اشاره به اينكه عباد الرحمن، اهل زنا نيستند تاكيد كرد: هركس شرك به خدا، قتل عمد و زنا را انجام دهد به سزاي گناه خود خواهد رسيد وعذاب بر او در قيامت مضاعف خواهد شد  ودر جهنم براي هميشه با نهايت خواري ماندگار خواهد بود.
 
يادآور مي شود خداوند متعال در سوره فرقان‏ (آيات 63-75) ويژگى‏هاى بندگان ممتاز خود (عباد الرحمن) را - كه دوازده خصلت است - بر شمرده، و در آخر مى‏فرمايد: اگر بندگان خدا داراى اين ويژگى‏ها باشند، قطعاً هدايت يافته و به پاداش عظيم الهى خواهند رسيد.
1و 2. تواضع و حلم (آيه 63)؛
3. شب زنده دارى (آيه 64)؛
4. خوف از عذاب الهى و ابراز آن در دعا (آيات 65 و 66)؛
5. انفاق عادلانه، به دور از اسراف و سخت گيرى (آيه 67)؛
6. اخلاص در توحيد و يكتا پرستى (آيه 68)؛
7 و 8. پرهيز شديد از آدم كشى و بى عفتى (آيه 68)؛
9. پرهيز از امور باطل و بيهوده، و دورى از صحنه‏هاى باطل (آيه 72)؛
10. عبور كريمانه و معترضانه از كنار هر گونه لغو و پوچى (آيه 72)؛
11. تدبر در آيات قران برداشت صحيح از آنها (آيه 73)؛
12. دعا و در خواست فرزندان شايسته و امامت و رهبرى پرهيزكاران (آيه 74).
طبق آيات قرآن، همچنين 8 گروه كافران، منافقان، قاتلان، زنا كاران، مرتد شدن، ربا خواران، همدستان و همكاران دشمنان اسلام و كسي كه گناهش به او احاطه پيدا كند در جهنم ماندگارند 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
منبع:
وبدا-روابط عمومي دانشگاه
تعداد بازدید:
716
تاریخ:
1397/12/19
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal