زمان طلايي براي درمان بيمار سكته مغزي سه ساعت از شروع علائم است
به گزارش روابط عمومي دانشگاه، در نشست خبري گراميداشت روز جهاني سكته مغزي، دكتر محمد دهقاني سرپرست دانشگاه زمان طلايي براي درمان بيمار سكته مغزي را سه ساعت از شروع علائم عنوان كرد.
سرپرست دانشگاه با بيان اينكه هفتم آبان ماه همزمان با 29 اكتبر روز جهاني مقابله با سكته مغزي نامگذاري شده است تا مردم در اين زمينه و آشنايي با روشهاي پيشگيري و درمان اطلاعات كسب كنند گفت: سكته مغزي بعد از سكته قلبي دومين علل مرگ است كه مي تواند تبعات سنگين اقتصادي بر دوش نظام سلامت و خانواده ها بگذارد.
دكتر محمد دهقاني با تاكيد بر اينكه هزينه هاي سنگين سكته مغزي  ممكن است فرد و  خانواده اي را به زير خط فقر تنزل دهد اضافه كرد: در برنامه  طرح تحول سلامت يكي از موضوعات مهمي كه براي آن برنامه ريزي منسجم و دقيقي صورت گرفت مقابله با سكته هاي قلبي با كد 247 و سكته هاي مغزي با كد 724 بود كه اين كد ها نشان مي دهد كه بيمارستان تحت پوشش اين طرح در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته آماده درمان سكته ها هستند
وي تصريح كرد: در برخي از سكته هاي مغزي  يك رگ خون رساني در مغز بسته مي شود كه بر اساس برخي از آمار دو سوم سكته هاي مغزي را تشكيل مي دهد و در يك نوع ديگر سكته هاي مغزي يك رگ در مغر پاره مي شود.
سرپرست دانشگاه اضافه كرد: در سكته هاي مغزي نوع اول بسته به شرايط بيمار، فرصتي كه كادر درماني در اختيار دارد و برخي ديگر از مؤلفه ها با تزريق يك دارو  رگ بسته شده را مي توان باز كرد و بيمار را به بهبودي رساند و يا علائم او را كاهش داد.
دكتر دهقاني با اشاره به اينكه زمان رساندن بيمار به اورژانس و مركز درماني در اين زمينه بسيار حائر اهميت است، اظهار كرد: در سه ساعت اول بعد از شروع علائم سكته مغزي و نهايت چهار ساعت و نيم بعد از آن مي توان اقدامات مؤثري براي درمان بيمار انجام داد.
وي در ادامه علائمي كه مي توانسكته مغزي را حدس زد اينگونه عنوان كرد: اين علائم انحراف صورت بيمار به اين صورت كه اگر بخواهيم لبخند بزند نمي تواند، ضعف اندام ها در دست و يا پا و اختلال در تكلم است.
سرپرست دانشگاه اعلام كرد: از ابتداي اجراي طرح حدود 79 بيمار شرايط دريافت دارو مربوط براي درمان سكته مغزي را داشته اند و به جز 12 نفر بقيه بيماران از تزريق اين دارو سود برده اند.
دكتر دهقاني با بيان اينكه از ابتداي سال 97 تا كنون 52 بيمار سكته مغزي به بيمارستان ارجاع شدند كه از اين تعداد 14 نفر شرايط دريافت دارو را داشتند گفت: يكي از مهمترين دلايلي كه باعث مي شود بيمار شرايط دريافت داروي درمان سكته مغزي را نداشته باشد تأخير در ورود به روند درمان است و زمان طلائي از دست رفته است، چرا كه شناخت دقيقي از علائم بيماري ندارد و برعكس سكته قلبي همراه با درد نيست.
وي عوامل خطر فشار خون بالا، ديابت، اختلال در چربي هاي خون، الكل، مصرف قرص هاي جلوگيري كننده از بارداري و...  را زمينه ساز سكته مغزي دانست.
مشاهده اين خبر در وبدا(پايگاه خبري -  اطلاع رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي)/اينجا كليك نماييد.
منبع:
وبدا-روابط عمومي دانشگاه
تعداد بازدید:
1013
تاریخ:
1397/08/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:8
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal